הסכם חיים משותפים

הסכם חיים משותפים

בני זוג המקיימים בצוותא מערכת יחסים זוגית מתמשכת אך נטולת נישואין, מוכרים בעגה המשפטית כ”ידועים בציבור”. מושג זה טומן בחובו מעמד משפטי בעל חשיבות עליונה, המקנה לכל אחד מבני הזוג שורה של זכויות וחובות שבסיסם ניטע בקשר המשותף ביניהם.

לשם מה נועד הסכם חיים משותפים?

הסכם חיים משותפים נועד, אפוא, להסדיר את תכלית היחסים בין בני הזוג, בין אם מדובר ב-”’ידועים בציבור” המקיימים מערכת יחסים ארוכת טווח ומנהלים יחד משק בית משותף, ובין אם עסקינן בזוגות הנמצאים בראשית דרכם ומעוניינים לפתוח את הפרק הזוגי בחייהם בצורה נאותה אשר תימנע, חלילה, מאבקים בעתיד.

יצוין כי הסכם חיים משותפים הינו בעל תוקף משפטי גם עבור זוגות חד-מיניים, המעוניינים לקבע את מערכת היחסים ביניהם באופן שאינו משתמע לשתי פנים. הסכם זה ישמש את בני/בנות הזוג מקהילת הלהט”ב כמסמך משפטי מחייב, שנועד להגן על האינטרסים של שני הצדדים ולמנוע מאבק משפטי במקרה של פרידה.

בשונה מהסכם ממון, מטרתו של הסכם חיים משותפים הינה להסדיר באופן חוקי את מערכת היחסים הזוגית, כולל עבור זוגות שאינם מעוניינים או אינם רשאים להינשא במדינת ישראל. כך או כך, הסכם שכזה חייב להיות מעוגן במסגרת הסכם הדדי בין בני/בנות הזוג, מתוך מטרה לספק מענה מקיף למגוון סוגיות המלוות את חייהם המשותפים של בני/בנות הזוג.

בין הנושאים בהם עוסק הסכם חיים משותפים, ניתן למנות סוגיות מהותיות, כדוגמת: ענייני ממון ורכוש, הכרה בזוגיות, חלוקת הרכוש המשותף, ניהול משק בית משותף, נוהל פירוד וסמכות משפטית, זמני שהות ומשמורת ועוד.

יצוין כי הסכם חיים משותפים טעון את אישורו של בית המשפט לענייני משפחה, או עורך דין נוטריון. עם החתימה עליו מספק ההסכם תוקף של פסק דין ובכך מהווה אסמכתא רשמית עבור בני הזוג, שבעזרתה יוכלו ליהנות משלל זכויות מרשויות המדינה השונות.

במהלך הקריירה הענפה שלו, ערך עו”ד רן רוט אינספור הסכמים בין בני זוג, במטרה להסדיר את מערכת היחסים ביניהם. עו”ד רן רוט מעורה לעומק בחקיקה ובפסיקות השונות מתחום דיני המשפחה ומציג רזומה עתיר הצלחות עבור לקוחות מכל קצוות הארץ. זוגות רבים אשר שכרו את שירותיו של עו”ד רן רוט לטובת עריכת הסכם חיים משותפים, מעידים כי זכו לתחושת ביטחון, בידיעה ברורה כי זכויותיהם מעוגנות היטב במסמכים משפטיים מנוסחים לעילא – התקפים בכל הערכאות ובתי הדין העוסקים בענייני משפחה בישראל.

נגישות