הסכם ידועים בציבור

ידועים בציבור

בישראל חיים לא מעט זוגות בעלי מעמד של ”ידועים בציבור”, בין אם מבחירה אישית שלא להינשא, או מכורח מניעה הלכתית כלשהי (למשל מצב בו הגבר כהן והאישה גרושה).

מבחינה משפטית, זוגות בעלי מעמד של ”ידועים בציבור” הינם בעלי זכויות וחובות נרחבים, זאת והיה והם מקיימים שני תנאים בסיסיים: חיים משותפים במסגרת מערכת יחסית זוגית וניהול משק בית משותף.

למה לחתום על הסכם ידועים בציבור?

בדומה לזוגות נשואים, ההמלצה הרווחת כלפי ”ידועים בציבור” היא לערוך יחדיו בשלב מוקדם של מערכת היחסים, הסכם ”ידועים בציבור” (המכונה גם הסכם ”חיים משותפים”), אשר נועד להסדיר את זכויותיהם של כל אחד מהצדדים, תוך שמירה על כבוד הדדי וחתירה לרווחה כלכלית.

ראוי לציין כי קיימים הבדלים בהסכם שכזה לעומת זוגות נשואים, לרבות בנושאי תשלום דמי מזונות (אין הכרח לתשלום מזונות במסגרת הסכם ”ידועים ציבור”, אם כי במידה וניתן להוכיח מערכת יחסים שבבסיסה תלות כלכלית של אחד מהצדדים, יתכן כי בית המשפט יפסוק בנושא לטובת אחד הצדדים), זכויות ירושה, זכויות פנסיוניות ועוד.

יתר על כן, ישנן השלכות מרחיקות לכת עבור זוג בעל מעמד של ”ידועים בציבור”, בכל הכרוך ברכוש משותף, במזונות אישה וכן בזכות הירושה. מדובר בסוגיות מהותיות, אשר הסכם פורמלי המתבצע על ידי עורך דין מיומן המתמחה בדיני משפחה, יש בו בכדי למנוע, חלילה, מאבקים משפטיים מתישים בין שני הצדדים – כאלה שיובילו לגזל משאבי כסף וזמן.

הסכם “ידועים בציבור” איכותי, חשוב שיכלול ניסוח מקיף וברור של כל זכויותיהם וחובותיהם של שני הצדדים – לרבות רכוש, זמני שהות ומשמורת – כמו גם התאמה אישית של ההסכם לאורח חייו של כל אחד מהצדדים, וכן הצעת אפשרויות לפתרון סכסוכים שעלולים להתגלע בעתיד.

כאחד מעורכי הדין המובילים בישראל לענייני משפחה, מקפיד עו”ד רן רוט לבצע מהלכי גישור מקצועיים, תוך גילוי רגישות מרבית כלפי שני הצדדים הבוחרים בשירותיו – לטובת ניסוח הסכם “ידועים בציבור” בעל ערך מוסף, המסייע להם להמשיך הלאה בחייהם בצורה מיטבית וללא משקעים

במסגרת השירות בוחן עו”ד רן רוט את הרקע של השני הצדדים, על מנת לדייק את ההסכם ולתפור אותו על פי מידותיהם וצרכיהם הספציפיים של בני הזוג – מתוך מטרה שימשיכו את מערכת היחסים הזוגית ביניהם בדרך המושתתת על אמון וסובלנות הדדית.

נגישות